Brickbord gustavianskt tillskrivet Lundelius

441466

ANDERS LUNDELIUS (mästare i Stockholm 1778-1823) tillskrivet, brickbord, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, björk och masurbjörk, sargen med fält och förgyllda beslag i form av bandfläta och fleuronger, bemålad plåtbricka, fotkryss, avslutande fothylsor i mässing, höjd 74,5, 61 x 48 cm

Slitage och skador, brickan med senare bemålning och fläckar, hjultrissor och droppbeslag saknas

Rum 17

Budhistorik (20 bud)
3084713
26 000
3084693
25 000
3084659
24 000
3084597
23 000
3084612
22 000

Slutpris SEK:
26 000
2 618 EUR, 2 974 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.