Rembrandt etsning

441266

REMBRANDT (1606-1669), The Angel appearing to the Shepherds,1634, signerad och daterad i plåten (otydligt) Rembrandt f. 1634, etsning, bladstorlek 25,6x21,6 cm, senare avdrag, oramad, monterad i passepartout med nya "marginaler", på baksidan äldre påskrift i blyerts: "Genuine but printed from the worn and reworked plate"
LITTERATUR: Bartsch 44

Uppfodrad/klistrad på papper, beskuren innanför plåtkanten, pappersförtunning och smärre skador

Monter 24

Rembrandt etsning

Budhistorik (20 bud)
3083375
9 000
3083376
8 800
3083375
8 600
3083372
8 400
3083369
8 200

Slutpris SEK:
9 000
906 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.