Johan Åkerblad spegel

441260

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ under krona och AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), Stockholms hallstämpel 1789, träskuren dekor, delat spegelglas, det undre fasettslipat, originalbakstycke, ca 160 x 61,5 cm

Åldersrelaterat slitage, senare förgyllning, lagningar

Speglar

Rum 6

Johan Åkerblad spegel

Budhistorik (13 bud)
3086290
12 000
3083523
11 000
3083521
10 500
3082914
10 000
3074939
9 800

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
30 000