Raoul Charles Verlet, marmor Fransk konst 3 D

441026

RAOUL CHARLES VERLET (Frankrike 1857-1923): La Douleur d'Orphée, signerad och daterad R.Verlet 1895, skulptur i marmor, höjd ca 125 cm, 49x45 cm

HISTORIK:
Den ursprungliga gipskulpturen presenterades på Salongen i Paris 1887 med stor framgång och den tilldelades Salongens pris. Skulpturen utfördes senare i stort format till Place Malesherbes i Paris (idag Place du Général-Catroux i XVII:e arrondisemanget). Den förstördes dock 1942. Verlet emottog även för skulpturen Prix de Romes andra pris. Senare utförde Ferdinand Barbedienne skulpturen i fyra olika storlekar i brons.

Lagningar, smärre ytmärken

Konst, Skulpturer, Specialauktion, Diverse, Diverse

Rum 2

Budhistorik (61 bud)
3093309
202 000
3093315
202 000
3093309
200 000
3093314
198 000
3093309
196 000

Slutpris SEK:
202 000
20 341 EUR, 23 109 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.