Rörstrand Ostindia

440873

RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 73 dlr, bestående av: 12 mattallrikar, 18 förrättstallrikar, 4 djupa tallrikar, 6 djupa mindre tallrikar, 13 assietter, 6 små böjda fat, 2 terriner med lock, såskanna, såsskål, serveringsskål, 5 uppläggningsfat, 2 små skålar med lock, dubbelfat samt karaff

Historik: Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström

Somliga delar med krackelyr, enstaka skador, ett lock på de mindre skålarna med spricka

Keramik/Porslin

Rörstrand Ostindia

Budhistorik (23 bud)
3080816
12 000
3080586
11 500
3080814
11 000
3080586
10 500
3080432
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.