Robert Broberg oljemålning

440803

ROBERT BROBERG(1940-2015): Omfamningen, signerad och daterad Robert Broberg 98, olja på pannå, 120x240 cm
Historik: referat från utställningen Omfamningar.
"Ljus kolorit och sensuella människor i omfamningar. Man-kvinna omger varandra, tvinnas ihop, omslingras och umgås. Betraktaren möter kvinnorna i naturlig storlek. Robert vill ha det så. Dels därför att han varit van att måla på scen, och då går det inte att måla små bilder i fjuttformat och be publiken låta bilderna cirkulera.
- Men också för att jag tycker om att möta kvinnan när jag målar. Jag ser om det blir rätt eller fel, jag kan nästan ta om henne.
Och kvinnorna är varma med sprakande sköten och kommer mannen till mötes.
- En längtan, jag vill kanske att det ska vara så. Men också ett vemod, minnen om hur det var.
Måleriet är på allvar. Han har färdats länge för att komma hit. Tecknat, tecknat, förkastat, tecknat igen. Om och om igen."

Rum 20

Robert Broberg oljemålning

Budhistorik (9 bud)
3075913
3073603
3072966
3072861
550
3072556
500

Slutpris SEK:
382 EUR, 429 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.