Handskrifter på pergament och papper mest 1700-tal

440754

HANDSKRIFTER (7), 1 handskrift på pergament, köpebrev, daterad 1763, med två sigill, rör Norra Möre, Kalmar län, ca 33x51 cm, 1 handskrift på pergament, daterad 1758 (sigill bortklippta).
Tillsammans med 3 handlingar och 1 auktionsprotokoll (1785, ev. Ingelstorp), flertalet rörande Småland, bl.a. Norra Möre.

Veck, fläckar, några med skador och defekter.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 23

Budhistorik (7 bud)
3080761
550
3063858
500
3080758
500
3063858
450
3077134

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 63 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.