Ståletsning Carl Hjalmar Norrström

440752

TAVLA, signerad C. Hj Norrström 1895, ståletsning, monterad i plyschklädd träram, diameter ca 43 cm

HISTORIK: Hjalmar Norrstöm (1853-1923) var konsthantverkare, skulptör och målare. Bland annat utbildad vid Ecole des Arts Decoratifs i Paris. Han verkade i Eskilstuna och utförde arbeten som sköldar, skrin, saxar mm. På 1880-talet nådde han stor popularitet, då köpte bl. a Oscar II två praktsköldar och ett skåp, Nationalmuseum införskaffade den s.k. Ceresvasen 1894. Dekoren är fornnordisk med runslingor. Han har även arbetat i koppar och ritat förlagor till konstindustriella praktpjäser.

Plysch med skador

Diverse

Rum 7, Hylla 4

Budhistorik (29 bud)
3079773
6 400
3079776
6 200
3079773
6 000
3079774
5 800
3079773
5 600

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.