Aksaray Tema

440678

AKSARAY KELIM, centrala Anatolien, tidigt 1800-tal, diagonalt polykromt mönster, ca 350x148 cm

AKSARAY KELIM, central Anatolia, early 19th century, 350x148 cm, mounted

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Fragment, skador, slitage, fläckar, monterad på väv

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Aksaray Tema

Budhistorik (9 bud)
3106066
5 200
3106065
5 000
3106064
4 200
3106062
3 600
3105771

Slutpris SEK:
5 200
496 EUR, 558 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.