Skrivskåp 1700-tal

440637

SKRIVSKÅP, 1700-talets andra hälft, fanérat i ek, rak form med rakt profilerat krön, upptill två dörrar med dekor i form av stjärnor och bladformer i bl a sjödränkt ek, nertill skrivklaff med inredning samt fyra lådor, draghantag och nyckelskyltar av brons

Proveniens: Fogelin, Hinsegården nära Hjo vid Vättern

en nyckelskylt senare kompletterad

Ändringar/tillägg
Nycklar finns att hämta i Utlämningen

Rum 11

Skrivskåp 1700-tal

Budhistorik (3 bud)

3068024
8 000
3064669
500
3062768

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.