Den fulländade fiskaren etsning av Stig Åsberg

440517

WALTON, IZAAC - COTTON, CHARLES. Den fulländade fiskaren. Översättning Olof Lagercrantz. Stockholm 1946.
Stor 8:o. 1 signerad originaletsning och andra illustrationer av Stig Åsberg. Medbundet omslag och rygg.
Grönt hfrbd, något blekt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, övre guldsnitt, med originalomslag medbundet. Bibliofilupplaga tryckt i 300 nr. ex., detta nr. 195.

Se text

Böcker/Kartor, Bibliofilupplagor

Budhistorik (19 bud)
3074375
1 300
3073808
3074373
3073808
3074371

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.