Tallrik Kina Kangxi Transition Famille verte

440494

TALLRIK, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), 1600-talets mitt, famille verte, wucai, dekor av uppställda ting med pioner i emaljfärger samt järnoxid, brättet med fåglar och krysantemum, diameter ca 23 cm

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (14 bud)
3079318
1 700
3079080
1 600
3076189
3079079
3076189
1 400

Slutpris SEK:
1 700
162 EUR, 182 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.