Anders Knutsson oljemålning

440410

ANDERS KNUTSSON (född 1937): "Yellowwood", signerad och daterad på baksidan Anders Knutsson 1999, fluoricerande akryl på duk, 48x41cm
Verket är självlysande.

"Anders Knutssons målningar hör till de bästa som överhuvudtaget har gjorts i detta, ett av de svåraste, mest krävande hörnen av den sena modernismens allt bredare fält."
ur ""En monokrom historia", Lars Nittve

Anders Knutsson är en New York baserad konstnär som arbetar gränsöverskridande mellan måleri och fotografi. Knutsson började teckna träd för tjugo år sedan när han flyttade från Manhattan till Brooklyn. Där upptäckte han Brooklyn botanical gardens och Prospect park, gröna oaser där Knutsson hittade sitt andningshål. "Min inre bild var av ett slags ursprungsvision av den brinnande busken, eller av livets träd. Ett träd som är upplyst inifrån. Trädet var en idé som intresserade mig, en kraftfull metafor...", beskriver han i sin utställningskatalog Treeology från 2009.

Rum 21

Anders Knutsson oljemålning

Budhistorik (4 bud)

3074144
4 200
3071936
3058186
3057766

Slutpris SEK:
4 200
405 EUR, 460 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.