Byrå empir

440378

BYRÅ, empier, fanérad i mahogny, 3 lådor, brännförgyllda beslag och dragringar, 1800-talets första hälft, höjd 90, 110 x 59 cm

Proveniens: Kommer från Karlsby gård, Motala, bebodd av jägmästare Arne Chatillon-Winbergh som bland sina jaktgäster regelbundet välkomnade bl a Gustav V

Bruksslitage, fanerskador, nyckel medföljer

Rum 5

Byrå empir

Budhistorik (3 bud)

3074186
550
3058198
500
3058001

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 63 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.