Aksaray Tema

440090

AKSARAY KELIM, centrala Anatolien 1800-talets mitt eller tidigare, randmönster med ornament, ca 385x68 cm

CENTRAL ANATOLIAN KELIM, mid 19th century or earlier, 385x68 cm

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Slitage, mindre skador

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Aksaray Tema

Budhistorik (27 bud)
3106219
5 800
3106215
5 600
3106209
5 400
3106208
5 200
3106156
5 000

Slutpris SEK:
5 800
553 EUR, 622 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.