Diklitash Tema

440079

DIKLITASH, sannolikt, centrala Anatolien, 1800-talets första hälft, ca 183x141 cm

DIKLITASH, Probably, central Anatolia, first half of the 19th century, 183x141 cm, mounted

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Kortsidor med skador, hål, slitage, monterad på väv

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Diklitash Tema

Budhistorik (15 bud)
3105565
16 000
3105563
15 000
3105561
12 000
3105560
11 500
3105537
11 000

Slutpris SEK:
16 000
1 611 EUR, 1 830 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.