Fanny Brate oljemålning

439875

FANNY BRATE (1861-1940): Porträtt föreställande Vera Trotzig(1885-1980), signerad och daterad Fanny Brate 1910, olja på duk, ca 80x61 cm, finns avbildad på nr 439870

Proveniens: familjen Trotzig i flera led. Fanny Brate var god vän till familjen Trotzig. Målningen är märkt "Vera" 14/12 1019. Bröllopsgåva till Vera från blivande maken Karl TRotzig inför bröllopet 1910 i Stockholm.

En duklagning

Konst, Äldre måleri

Fanny Brate oljemålning

Budhistorik (44 bud)
3067031
16 500
3067024
16 000
3067021
15 500
3067017
15 000
3067020
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 592 EUR, 1 808 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.