Hotamish Tema

439837

HOTAMISH, kelimfragment, centrala anatolien, 1800-talets mitt, medaljonger med hakmönster på röd botten, ca 226x168 cm

HOTAMISH, kelim fragment, central Anatolia, mid 19th century, 226x168 cm

Provenance: Swedish private collection

Exhibited: JP Willborg, 1992, "Woven Magic", plate 12

Fragment, skador, monterad på väv

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Hotamish Tema

Budhistorik (5 bud)
3106392
8 000
3106391
7 800
3106390
7 600
3106389
7 400
3090565
7 200

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.