Kierkegaard Forord 1844 i original

439836

KIERKEGAARD, SÖREN. Forord. Morskabslæsning for enkelte Stænder efter Tid og Leilighed af Nicolaus Notabene. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1844.
8vo (ca 165x110 mm.). 110 s.

Något senare brunt hfrbd, rygg med titel i guld, något nött, rygg skadad i övre kant. Titel och text något brunfläckade. Namnteckning på försättsbladet daterad Köpenhamn 1886.

Första upplagan.

Proveniens: Från släkten Kierkegaard.

Se text

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Budhistorik (12 bud)
3097634
3 800
3097623
3 600
3097608
3 400
3097621
3 400
3097608

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.