Kierkegaard Af en endnu Levendes debutbok 1838

439832

KIERKEGAARD, SÖREN. Af en endnu Levendes Papirer. Udgivet mod hans Villie. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1838.

8vo (ca 165x105 mm.). x, 79 s.
Något senare brunt hfrbd, rygg med titel i guld, något nött, rygg skadad i övre kant. Titel och text något brunfläckade. Namnteckning på försättsbladet daterad 1886.

Första upplagan och Kierkegaards debutbok.

Proveniens: Från släkten Kierkegaard.

Se text

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Rum 1

Budhistorik (9 bud)
3097500
1 700
3096493
1 600
3092062
3096490
1 400
3092062
1 300

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.