Karapinar Tema

439781

KARAPINAR KELIM, centrala Anatolien, omkring år 1800, medaljonger samt ornament på rödlila botten, ca 390x140 cm

KARAPINAR KELIM, central Anatolia, c 1800, 390x140 cm, mounted

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Skador, fläckar, slitage, uppfodrad på väv

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Karapinar Tema

Budhistorik (15 bud)
3106143
15 500
3106147
15 000
3106143
14 500
3106137
14 000
3106132
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 496 EUR, 1 699 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.