Folke Andreasson Kyrkesund

439504

FOLKE ANDREASSON (1902-1948): Motiv från Kyrkesund (enligt påskrift på baksidan), signerad Folke Andreasson, akvarell, ca 26x33 cm
HISTORIK:
Andréasson hade hela tiden önskan om att få måla.1920 antogs som elev vid Valands konstskola i Göteborg där han studerade måleri för Tor Bjurström fram till 1925. Han var god vän med bl.a Ragnar Sandberg och de tillbringade 1936 en hel sommar tillsammans och målade mycket vid Kyrkesund på västkusten.

Folke Andreasson blev en färglyriker med en helt egen färgskala som vittnar om stor kunskap och känsla för färgen. Han lät färgen spela den viktigaste rollen i målningarna. Han var verkligen en av de stora företrädarna för Göteborgskoloristerna och för vad allt som de stod för. Han avled alldeles för tidigt 1948 endast 46 år gammal.
.
Folke Andréasson är representerad bland annat vid Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum, Värmlands museum samt Institut Tessin i Paris.

Bladguldsram

Fack 35

Folke Andreasson Kyrkesund

Budhistorik (41 bud)
3075904
8 800
3075889
8 600
3075901
8 400
3075889
8 200
3075900
8 000

Slutpris SEK:
8 800
840 EUR, 944 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.