Axel Nilsson Rålambshov 1926 Färg och Form

439158

AXEL NILSSON (1889-1981): "Rålambshov i Snö", signerad Axel Nilsson, daterad a tergo 1926, olja på pannå, ca 41x29 cm

UTSTÄLLD: Svensk-Franska Konstgalleriet (stämpel) No 488;
Stockholms Stadsmuseum, utställning, "Målarna på Smedsudden"

Konst, Modernt måleri, Specialauktion, Stockholmiana

Budhistorik (33 bud)
3080917
21 000
3080911
20 000
3080915
20 000
3080911
19 500
3080914
19 000

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.