Seton Ekolsund bordslampa

439071

BORDSLAMPA, 1800-talets andra hälft, ursprungligen fotogenlampa som elektrifierats, underdel med karyatider och bockfötter i brons mittdel i opalinglas där det avbildas putti med olika attribut, skärm i textilt material samt reproduktioner ur Suecia Antiqua, höjd ca 53 cm (till armaturen)

Renoverad, kompletterad, bruks och åldersrelaterat slitage, skadad skärm.

Belysning, Bordslampor, Temaauktion

Seton Ekolsund bordslampa

Budhistorik (11 bud)
3072823
1 900
3059345
1 800
3072820
1 800
3059345
1 700
3072817
1 600

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.