Seton Ekolsund Bordslampa

439067

BORDSLAMPA, 1800-talets mitt, ursprungligen fotogenlampa som elektrifierats, dekoration med egyptisk karyatid, samt klassicerande reliefdekor, patinerad brons samt brännförgylld, textil skärm, höjd ca 60 cm (till armaturen)

Renoverad, kompletterad, bruks och åldersrelaterat slitage, skadad skärm.

Belysning, Bordslampor, Temaauktion

Hylla 6

Seton Ekolsund Bordslampa

Budhistorik (15 bud)
3063968
2 800
3060871
2 600
3058302
2 400
3060870
3058302

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.