Bordslampa Kina 1700-tal

438984

BORDSLAMPA, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), famille rose, balusterformad, dekor av tupp vid pion i emaljfärger, totalhöjd ca 47 cm

Ursprungligen lockurna, borrad för el, smärre mynningslagning

Orientaliskt, Porslin

Rum 7

Bordslampa Kina 1700-tal

Budhistorik (16 bud)
3059796
2 400
3045038
3059795
3045038
3059794
1 900

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.