Kyrkolagen 1687 och kungörelser mm

438896

KYRKOLAGEN OCH KUNGÖRELSER SENT 1600-TAL. Kyrkio-lag och ordning, som... Karl then elofte,... åhr 1686. hafwer låtit författa, och åhr 1687. af trycket utgå och publicera... Stockholm (J. G. Eberdt) utan år (1687). (ej komplett i slutet, ersatt med handskrift).

Medbundet diverse kungörelser, bl.a.: Stadga och förbud angående slagsmål, 1686, Myntplacat 1683, stämning vid domstolarne, 1692, skogseldar 1690, dueller och slagsmål, 1682,

Stor 8:o (180x150 mm).
Senare hfrbd.

Collijn 479.

Ej komplett. Nött band. Kyrkolagen ej komplett, kungörelser etc delvis med skador och smärre defekter. Fläckar.

Böcker/Kartor, Historia

Budhistorik (10 bud)
3059553
700
3047509
650
3047290
600
3047508
600
3047290
550

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.