Rembrandt etsning

438883

REMBRANDT (Holland, 1606-1669), Lieven Willemsz. van Coppenol, writing-master: the larger plate, etsning, 1658, senare avdrag, etsning med torrnål och kopparstick, ca 33,5x28,5 cm, bladstorlek 34,7x29,5, oramad
LITTERATUR: Bartsch 283, Biörklund & Barnard BB 58-F, state V/VI

Gulnad, kraftiga hanteringsveck över hela bladet, spår av äldre montering längs ena baksidans kant, slitage

Kundcenter

Rembrandt etsning
Budhistorik (4 bud)

3064348
3062586
3062585
1 600
3058170

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.