Handskriven bok topografi sent 1700-tal

438875

HANDSKRIFT TOPOGRAFI. "Register uppå alle län, härader, och soknar som denne undervisning innehåller" (titel).
Ca 400 sidor i liten 4to (200x160 mm). I början namnteckning bl.a. Wilhelm Åhlin, daterad Stockholm, mars 1770.

Senare hfrbd från 1800-talet.
Har enligt anteckning tillhört kammarrådet Fägersten.

Några anteckningar av annan hand, något fläckad. Nött band.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Rum 1

Budhistorik (11 bud)
3059715
1 400
3059598
1 300
3059714
1 300
3059598
3059713

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.