Handskriven tysk bok i skönskrift tidigt 1700-tal

438864

HANDSKRIFT I SKÖNSKRIFT. Tyskland, 1700-tal. 15 dubbelsidiga uppslag med handskriven text på tyska, flera omgivna av ritade djur och fåglar, 3 med friherrelig krona och namnet Johannes Wernberg, en daterad 1728. Mått ca 200x320 mm.
Senare hfrbd (Nils Linde, Göteborg).

Skador och defekter, samtliga uppfodrade. Bandet något nött.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Budhistorik (11 bud)
3058918
850
3054626
3054519
750
3047665
700
3047585
650

Slutpris SEK:
850
82 EUR, 93 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.