Seton Ekolsund Miniatyrporträtt

438859

MINIATYRPORTRÄTT (tidigt 1800-tal): (2) Porträtt av ung herre, ram med inre rund mässingskant, målad på platta av elfenben, profilporträtt i relief, möjligen pariangods, porträttet är stämplat 1809 Henning, enligt påskrift på baksidan en gåva från Sir Alexander Seton till Markisen av Douglas, båda porträttens ramar har ett yttermått på 13 x 13 cm

Skrapmärken på det målade porträttet

Konst, Äldre måleri, Temaauktion

Budhistorik (18 bud)
3076028
3075862
3 800
3076023
3 600
3075862
3 400
3076021
3 200

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.