Karott med lock silver England

438752

KAROTT MED LOCK, silver, England, sannolikt av William Frisbee, London, 1797, oktagonal form, med hänkel, graverad med två vapen, det ena föreställande "The Most Noble Order of the Garter" (Strumpebandsorden), det andra sannolikt ätten "Denys of Orleigh", 32x24,5 cm, vikt ca 1600 g

Mästarstämpeln med slitage, locket med oläsliga stämplar, slitage, obetydliga stötskador

Silver

Budhistorik (6 bud)
3059064
8 200
3058702
8 000
3056626
7 800
3052482
7 600
3047123
7 000

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.