Albert Bernhard Önstad

438733

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Luktärter, signerad och daterad A. Bernh. Nilsson, olja på duk fäst på pannå, 28 x 17,5 cm
.
Målningen tillägnad konstnärens hustru Hedvig (Heje) Ringström
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

Albert Bernhard Önstad

Budhistorik (2 bud)

3057235
3050595

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.