Seton Ekolsund Oliver Goldsmith

 
 
 
Auktionsnr
438600
 
Beskrivning

OLIVER GOLDSMITH, Miscellaneous works, vol 5, 6 och 7, Edinburgh 1812, samtida skinnband, rikt dekorerade med guldsnitt, samtliga med frontespis gravyrer samt vol 6 med ytterligare en gravyr i mitten av boken, exlibris Seton of Ekolsund.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Slitage på pärmarna, fuktfläckar på de första sidorna. Ej genomgångna.
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Skönlitteratur, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 4
 
 
 
Seton Ekolsund Oliver Goldsmith
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
Budhistorik (9 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3075376
2017-02-15 11:18:28
700
3075345
2017-02-15 11:00:22
650
3074420
2017-02-14 19:52:34
600
3060416
2017-02-08 22:18:44
550
3059800
2017-02-08 18:35:09
500
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 17:28
Slutpris SEK:
700
67 EUR, 75 USD
Utropspris SEK:
1 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK