Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi

 
 
 
Auktionsnr
438588
 
Beskrivning

DANIEL DJURBERG, (7) Utförlig Geografie, del 1, 2, 3 och 5, andra upplagan, Stockholm 1785-1794, samtida hlfr band med guldsnitt på ryggarna, (delvis avvikande utseénde, Johan Ödman Corographia Babusiensis, Stockholm 1746, samtida hlfr band med guldsnitt på ryggen,Andreas Olavi Rhyzelius, Sviogothia munita, Stockholm 1744, senare hlfr band, Georg Biurman, Vägvisare Til och Ifrån Alla Städer och Namnkunniga Orter, Stockholm 1776, samtida hlfr band med guldsnitt på ryggen, den senare med exlibris Seton of Ekolsund.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Slitage, med nötta läderkanter på pärmarna, ett försättsblad löst på Biurmans bok, fuktfläckar. Ej genomgångna.
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Svensk topografi, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
 
 
Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
Budhistorik (8 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3075929
2017-02-15 16:40:59
2 200
3075576
2017-02-15 13:13:09
2 000
3075384
2017-02-15 11:23:37
1 800
3075127
2017-02-15 08:44:44
1 500
3064700
2017-02-10 19:17:36
1 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 16:44
Slutpris SEK:
2 200
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:
3 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK