Edvin From hästskulpturer

438478

EDVIN FROM (1897-1964): (2) Hästar, skulptuerade i snidat, bemålat och betsat trä, varav en signerad med monogram EF, höjd 22 resp 26 cm

Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar. Oftast är hästarna signerade med initialer EF på den bakre hoven.

Skador och lagningar

Konst, Skulpturer

Monter 29

Edvin From hästskulpturer

Budhistorik (14 bud)
3050883
3057351
3050883
1 900
3053017
1 800
3050883
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.