Frans Floris, Mansporträtt, olja på pannå

438353

FRANS FLORIS (Antwerpen ca 1520-Antwerpen 1570): Mansporträtt, olja på pannå, 46x32 cm.
Expertis:
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
Proveniens:
Ermanno Lucinis samling (nr 48)

Huvudet finns med i målningen "Låt barnen komma till mig", känd i flera versioner av olika format, en (93x150 cm) bevaras i den gamla Economy Village, Ambridge, Pennsylvania. En annan version såldes på Christies New York den 23 januari 2004, nr 18 (141,5 x 226 cm) och huvudet är då lutat mot höger.

Oramad, renoverad

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

Budhistorik (35 bud)
3090867
17 000
3090857
16 500
3090856
16 000
3090852
15 500
3090848
15 000

Slutpris SEK:
17 000
1 712 EUR, 1 945 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.