Skålfat Kina Kangxi

438304

SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), konturerat brätte, dekor av reserver med stiliserad blomsterdekor samt lotus i centrum i underglasyrblått, diameter ca 39 cm
PROVENINS: från en privat svensk samling

Jämför med ett liknande skålfat sålt hos Sotheby's, New York, 2007, 19 mars, lot 786

Slitage, glasyrbortfall, mindre nagg, spricka

Orientaliskt, Porslin

Skålfat Kina Kangxi

Budhistorik (9 bud)
3055237
5 400
3042133
5 200
3040327
3039612
3038948
500

Slutpris SEK:
5 400
544 EUR, 618 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.