Estrid Ericsson, takarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn

438234

ESTRID ERISCON, takarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn, Stockholm 1920-tal, modellnummer 104, formgiven 1925, tenn, fyra armar med dekor av blad, höjd 56 cm

LITTERATUR: Jämför Katalog Svenskt Tenn 1931, modellnummer 104

Ett blad saknas, mindre skador och lagningar

Belysning, Taklampor

Rum 19

Budhistorik (12 bud)
3061236
7 000
3061218
6 000
3061198
5 000
3061195
3061191
3 600

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.