Åkdyna Skåne flamskteknik

438162

ÅKDYNA, front till, Skåne, 1700-talets andra hälft, flamskteknik, märkt MOD och daterad 1787, motiv av duvan med olivkvisten i tät lagerkrans samt två motställda fåglar inom akantusinramat fält, ca 48x80 cm

Slitage, skador, lagningar

Mattor/Textilier, Allmoge

Åkdyna Skåne flamskteknik

Budhistorik (27 bud)
3058926
13 500
3056153
13 000
3057396
13 000
3056153
12 000
3054415
11 500

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.