Seton Ekolsund såssnipa

438035

SÅSSNIPA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, konturerad kant med kedjebård, dekor av strödda blommor i emaljfärger samt dubbelmonogram ABS (Alexander Baron Seton) i guld, längd ca 20 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Glasyrnagg

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion

Monter 6

Seton Ekolsund såssnipa

Budhistorik (14 bud)
3073727
6 000
3073686
5 800
3073686
5 200
3073143
5 000
3073143
4 400

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.