Seton Ekolsund tallrikar

437996

TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), 1740-tal, dekor av reserver med pagod vid flod pion samt pion omgivna av prunus i underglasyrblått, brättet med strödda blomsterkvistar, diameter ca 23 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Nagg

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion

Seton Ekolsund tallrikar

Budhistorik (18 bud)
3073176
3071638
3071638
3072578
1 400
3071638
1 300

Slutpris SEK:
210 EUR, 236 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.