Seton Ekolsund såssnipa underfat

437978

SÅSSNIPA, UNDERFAT, 2 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, längd ca 19-20 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Fatet ursprungligen till såsterrin samt med nagg

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion

Budhistorik (8 bud)
3073964
650
3073968
600
3073964
550
3073967
500
3073964
450

Slutpris SEK:
650
62 EUR, 70 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.