Seton Ekolsund saladiere

437972

SALADIERE, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, diameter ca 23 cm, längd ca 26,5 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Tillverkningsmärken, smärre glasyrnagg

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion

Monter 5

Seton Ekolsund saladiere

Budhistorik (17 bud)
3074126
2 800
3074021
2 600
3074121
2 600
3074021
2 400
3074120

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.