Den swenske kocken 1840 samt skinnband /ask

437939

Den swenske kocken; eller handbok i den i Swerige nu brukliga så wäl tarfliga, som i synnerhet finare matlagningen... 2 uppl. Uppsala (W. Lundequist) 1840.
8:o.
Nött brunt samtida hfrbd, blekt oxiderad guldorn. rygg, eftersättsblad saknas. Brunfläckad. Samtida tillskrifter på försättsbladet och pärmarnas insidor. Första upplaga.

Du Rietz 111.

Tillsammans med ask i form av ett franskt skinnband från 1700-talet, mått ca 17x9 cm.

Proveniens:
Park Avenue Hotel, Göteborg.

Nött band, några skador, sista bladet med innehållsförteckning delvis loss, reva och liten skada i text av tryckare, fläckar

Böcker/Kartor, Kokböcker

Budhistorik (22 bud)
3059589
2 600
3058774
2 400
3059588
2 400
3058774
3058634

Slutpris SEK:
2 600
248 EUR, 279 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.