Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal

 
 
 
Auktionsnr
437902
 
Beskrivning

DESSERTSKEDAR, 12 st, sterlingsilver, Walter & Patrick Cunningham, Edinburgh 1797, längd 17 cm, graverade S för Seton, vikt ca 385 g

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kategorier
Silver, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 8
 
 
 
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Klicka för att förstora bilden
 
 
Budhistorik (15 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3074177
2017-02-14 18:05:59
2 800
3074179
2017-02-14 18:06:11
2 600
3074177
2017-02-14 18:05:59
2 400
3074175
2017-02-14 18:04:53
2 200
3074028
2017-02-14 16:31:56
2 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-14 kl 18:09
Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:
2 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK