Seton Ekolsund matgafflar silver 1700-tal

 
 
 
Auktionsnr
437898
 
Beskrivning

MATGAFFLAR, 12 st sterlingsilver, Alexander Gardner & Co, Edinburgh 1798, längd ca 22 cm, graverade med S för Seton, vikt ca 740 g

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kategorier
Silver, Temaauktion
 
Visas och avhämtas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 6
 
 
 
Seton Ekolsund matgafflar silver 1700-tal
Klicka för att förstora bilden
 
 
Budhistorik (4 bud)
 
Bud nr
Tid
Bud SEK
3068589
2017-02-12 07:37:59
2 400
3056469
2017-02-07 11:59:54
2 200
3059279
2017-02-08 15:25:52
2 200
3056469
2017-02-07 11:59:54
2 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-14 kl 16:51
Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:
3 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK