Franska kokböcker 5 st bl.a. La cuisine classique

437892

KOKBÖCKER (5). La cuisine classique, I-II, 8. ed. Paris 1879, planscher, L' art culinaire francais, (Paris 1955, stämplar från Park Avenue Hotel på försättsblad, titelblad), Ali-Bab Gastronomie pratique, 8. ed. Paris 1950,
Dictionnaire du vin, Bordeaux 1962,
Samtliga illustrerade. Exlibris, några stämplar.

Proveniens:
Park Avenue Hotel, Göteborg.

Första boken renoverat och skadat band, i övrigt något nötta solkiga band, några med stämplar från Park Avenue Hotel. Några lösa i bindningen.

Böcker/Kartor, Kokböcker

Rum 1

Budhistorik (11 bud)
3060129
750
3059690
700
3058230
650
3059190
650
3058230
600

Slutpris SEK:
750
72 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.