Seton Ekolsund tallrikar 1700-tal

437876

TALLRIKAR, 9 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), djup modell, troligen genom det brittiska ostindiska kompaniet (EIC), stiliserad blomsterdekor i underglasyrblått, brättet med fantasivapen i kartusch, diameter ca 24 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Nagg, vissa med tillverkningsmärken, fläckar samt sprickor, enstaka senare sprickor

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion

Monter 5

Budhistorik (8 bud)
3073183
4 800
3073175
4 600
3073140
4 400
3073174
4 400
3073140
3 200

Slutpris SEK:
4 800
458 EUR, 515 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.