Seton Ekolsund Ämbetsmannavärja

437854

ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-tal, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing, kavelplattor av pärlemor, balja i svart skinn med 2 dekorerade mässingsbeslag, längd ca 93 cm

Ena pärlemorskivan saknas, patina, slitage, balja kortad

Vapen/Medaljer, Temaauktion

Budhistorik (13 bud)
3076197
1 300
3076407
3076197
3065121
3065121
950

Slutpris SEK:
1 300
124 EUR, 139 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.